Niezależnie od rodzaju wybranego urządzenia, zasada działania pompy ciepła jest taka sama: pobieranie ciepła z powietrza zewnętrznego i transportuje je do wewnątrz pomieszczenia, które powinno zostać ogrzane. Jej działanie zależy od źródła – do wyboru mamy: powietrze otaczające, grunt lub wodę. Pompa ciepła powietrzna to znajdujące się na zewnątrz ogrzewanego budynku urządzenie, którego wentylator wywołuje przepływ powietrza przez wymiennik. Za jego pośrednictwem ciepło jest odbierane przez parujący czynnik chłodniczy. Innym rodzajem urządzenia jest pompa gruntowa, dla której źródłem jest naturalna temperatura ziemi zapewniona poprzez promieniowanie słoneczne. Ostatnim
rodzajem tego typu ekologicznych urządzeń jest maszyna wykorzystująca zbiornik wodny jako źródło temperatury odpowiedniej do ogrzania obiektu. Może to być zarówno jezioro czy rzeka, jak i zwykła woda gruntowa.
Rozwiązania te sprawiają, że możliwe jest ogrzanie każdego rodzaju budynku: prywatnego, biurowego czy handlowego – ich cena oraz łatwy montaż pozwalają na znaczne oszczędzenie finansów oraz prowadzenie w pełni ekologicznego trybu życia. Wystarczy do tego dołączyć fotowoltaikę – naturalne źródło zielonej energii, by w pełni cieszyć się życiem w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Co ważne, na większość instalacji możesz otrzymać dofinansowanie, które pokryje część wydatków, a inwestycja zwróci się jeszcze szybciej, niż myślisz.
Zarówno instalacje umożliwiające pozyskiwanie energii, jak i pompy ciepła są przykładami ekologicznych rozwiązań tak ważnych dla zagrożonego środowiska naturalnego.
W związku z powstawaniem coraz większej ilości szkodliwych dla zdrowia i życia substancji, Polska podobnie jak wiele innych państw europejskich, otrzymało środki finansowe na wspieranie naturalnych źródeł pozyskiwania energii i ciepła.
Fotowoltaika oraz pompa ciepła pozwalają nie tylko zaoszczędzić na produkowanym prądzie czy ogrzewaniu, ale także, z biegiem czasu, stają się niezależnym zupełnie darmowym źródłem energii i ogrzewania. Jedynymi kosztami, jakie należy wziąć pod uwagę jest ich kupno oraz instalacja – z pomocą przychodzi zapowiedziany przez szefa rządu program Mój Prąd, który zapewnia dotację na samą instalację fotowoltaiczną w formie 5000 zł. Natomiast dla osób, które zdecydowały się na wymianę wysoko-emisyjnego kotła grzewczego na ekologiczne urządzenie przygotowano program Czyste Powietrze.
Najbardziej korzystne dofinansowanie dotyczy jednak połączenia obu z tych rozwiązań: zamiany zarówno metody ogrzewania, jak i pozyskiwania energii. Wybór fotowoltaiki oraz pompy to możliwość dotacji nawet do 32 000 zł (zależnie od wysokości dochodów). Termomodernizacja prywatnych domów i mieszkań umożliwia także uzyskanie dofinansowania z NFOŚiGW, Zielonego kredytu/EKOkredyt lub Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR).
Podstawową korzyścią, jaką należy brać pod uwagę przy wyborze tego rodzaju rozwiązań jest ich ekologiczny charakter.
Oba z rozwiązań, zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła, wykorzystują naturalne źródła energii i ciepła nie emitując szkodliwych dla zdrowia, życia czy środowiska naturalnego substancji.
Wysoki poziom bezpieczeństwa oraz samoobsługowość instalacji zapewniają komfort ich użytkowania, a możliwość montażu w dogodnych miejscach takich jak
niewielkie pomieszczenie gospodarcze, garaż lub na zewnątrz budynku (dla pompy) lub dowolny kształt dachu lub gruntu (dla instalacji fotowoltaicznej) zapewniają dopasowanie ich do każdego rodzaju budynku.
Oczywistą korzyścią jest także znaczna oszczędność na połączeniu obu tych instalacji. Finanse (w części pochodzące z dotacji lub dofinansowań) przekazane na zakup urządzeń
i ich montaż w ciągu kilku pierwszych lat zwrócą się ich właścicielowi, który na dalszym etapie będzie mógł cieszyć się już w pełni bezpieczną i darmową instalacją fotowoltaiczną
oraz pompą, które w pełni pokryją zapotrzebowanie budynku na ciepło i energię elektryczną. To właśnie ze względu na wszystkie powyższe zalety płynące z połączenia ekologicznych rozwiązań, coraz większa grupa zarówno prywatnych, jak