Niska cena gazu powinna ucieszyć wszystkich ogrzewających swoje domy i firmy. Cena tego paliwa od dawna nie była tak niska. Niższa cena gazu oznacza niższe rachunki dla odbiorcy końcowego, czyli dla każdego z nas. Podobna sytuacja miała miejsce w 2018 roku, czy to już stały trend? 

 

Dlaczego cena gazu na Towarowej Giełdzie Energii jest tak niska i nie chcę rosnąć?

 

Przyczyn niskiej ceny gazu na TGE jest kilka, a najważniejszym wydaje się być pogoda. Tak, wpływ warunków atmosferycznych na cenę ma olbrzymie znaczenie. Wiele osób mówi o jesieni tej zimy, a co za tym idzie, im wyższa temperatura na zewnątrz tym mniejsze zużycie gazu w naszych domach. W tej chwili można już mówić o drastycznym spadku zużycia.

Niższe zużycie oznacza pełne magazyny w Polsce i Europie. Niższą cenę gazu utrzymuje własnie wysoki poziom napełnienia magazynów sezonowych. Większość producentów woli obniżyć cenę i sprzedać niż pokrywać wysokie koszty magazynowania. Taki model biznesowy pozytywnie wpływa na CashFlow przedsiębiorstwa utrzymując jego stabilną sytuację finansową.

Wpływ na niską cenę gazu ma prowadzona polityka zmierzająca do jak największej dywersyfikacji dostaw gazu. Takie działanie dotyczy zarówno Polski oraz innych krajów europejskich. Coraz więcej z nich zauważa potrzebę dywersyfikacji dostaw, jednocześnie mając stale na uwadze zmieniające się uwarunkowania geopolityczne. Szczególny wpływ na cenę gazu mają działania podjęte w obszarze:

  1. uruchamiania portów regazyfikacyjnych LNG,
  2. dostawy gazu rurociągami z Azerbejdżanu, Turcji oraz Albani.

Bieżąca analiza rynku – podsumowanie

 

2019 rok był bardzo dobry pod względem odkryć węglowodorów na świecie. Odnalezione nowe złoża pozwalają postawić tezę, że gazu i ropy nam nie zabraknie przez bardzo długi czas.

Powyższy wykres przedstawia trend spadkowy. Cena gazu przez ostanie 3 miesiące sukcesywnie spada. Oczywiście na wykresie widzimy liczne, chwilowe wzrosty ceny tzw. peaki. Nie mają one jednak wpływu na kontynuację tendencji spadkowej.

 

Zapraszamy do zapoznania się z innymi analizami rynku energii i gazu w naszej Bazie Wiedzy

Autor: Allan Kwarciak, Grupa Eco